„Fantom Opery existoval. Vůbec to nebyla, jak všichni dlouho věřili, jen inspirace umělců, pověra ředitelů a směšný výtvor vzrušených mozků slečen z baletního souboru, jejich matek, šatnářek a vrátné. Ano, existoval, byl to člověk z masa a kostí, ačkoliv vypadal jako skutečný fantom, to znamená jako stín.“

Gaston Leroux

Vy ho můžete spatřit na mých fotografiích. Všechny prošly jen základní grafickou úpravou, přesto z nich vylézají podivné světelné úkazy a některé objetky jsou snvoě rozostřené. Jako by to bylo foceno skrze někoho nebo něco.

Tento architektonický svost se nachází na klidném náměstí, uprostřed středně velkého města. Divadelní sál z konce 18. století býval součástí širšího zábavního komplexu; ostatní budovy jsou dnes ale využívány k nejrůznějším účelům. Opuštěné je pouze divadlo. Důvody uzavření byly prý ekonomické. Nějaký čas se zde ještě hrály avantgardní filmy, ale vstupenky bývaly levné a objekt finančně strádal. Poslední film zde běžel před více než deseti lety. Od té doby sál chátrá dramatickým způsobem.