Tenhle domeček může mít sto let. Panenky uvnitř jsou porcelánové, šatičky na nich ručně šité. Nábytek dřevěný, věci ze skla, porcelánu a kovu. Imitace svíček z pravého vosku. Žádný plast, všechno ruční práce. Věci jsou křehké, je vidět že se s tím hodně hrálo, a přesto skoro nic není rozbité.

Nevím, zda domek pochází z tovární nebo domácí výroby. Ale je krásný. Holčička, která si s ním pravděpodobně hrála, se v dospělosti stala zdravotní sestrou. Její dům zůstal po smrti opuštěný stejně, jako tento rozkošný domeček.

Dům zdravotní sestry je docela velký, patří k němu i stodoly, chlévy a stáje. Dovnitř už nějaký čas ale zatéká. Voda stačila poškodit přízemí. Křesla se vlivem vlhkosti doslova roztékají, nábytek pokrývá vrstva plísně. V kuchyni vládne spoušť, dřevěné schody mne ale zavedou nahoru do patra, kde je to zase úplně jiné. Tady žádná plíseň není. Za to je tu spousta krabic plná nádobí, svíček a předmětů malé hodnoty, jak by řekl odhadce. Přeplněným dojmem působí i samotné místnosti. Občas je problém mezi tím vším se protáhnout.

Je tu opravdu hodně věcí, převážně blbosti, ale nezdá se mi, že by tu šmejdili zloději. Možná si tu příbuzní udělali skladiště? Ne, tak to nebylo. Všechno to tu shromáždila a narovnala na sebe poslední majitelka.

O to větším překvapením jsou tři krásné pokoje, které zůstaly obyvatelné. Na nočním stolku stále leží zlatý řetízek. Tak netknuté místo se často nevidí.

Původně zde žila paní ještě s rodiči a svými sourozenci, ti se ale postupně odebrali na pravdu boží a ona na stará kolena zůstala na tak velký dům sama. Pracovala jako zdravotní sestra v blízké nemocnici. Nikdy se nevdala a neměla potomky. S věcmi si rozuměla líp než s lidmi. Sbírala je a opečovávala. Hlavně drobné dekorační předměty. Dřevěné vázičky a kytičky, skleněné blbůstky, panenky. A dům se plnil a přetékal až do roku 2014, kdy paní zemřela. Od té doby je to tu opuštěné, a jestli je to pravda, což nevím jistě, dnes už prý tento dům plný krásných věcí a smutných vzpomínek na život osamělé ženy srovnali se zemí bagry.

Možná je to tak dobře; všechny ty věci jen následovaly svou majitelku.