Žádná Francie ani Itálie, leč skrytá perla z českých luhů a hájů. Už cesta tam byla oříšek. Klášter zvenku vypadá jako palác či zámek a nachází se uprostřed obce. Člověk musí projít civilizací, prakticky není možné se někde skrýt a při vstupu na pozemek je plně na očích lidem z okolních zahrad. Ani uvnitř to není o moc lepší. Okna na schodišti tvoří maličkou vitrínu. Není divu, že jsme po hodině focení vzbudili něčí pozornost. Prostorná prázdná budova vydávala sténavé zvuky celou dobu, ale kroky rozléhající se z přízemí či snad sklepa rozhodně nepatřily větru. Skoro, jako by se někdo pustil do oprav, jejichž mizivé stopy jsou v areálu stále patrné.

Protože odpoledne už postoupilo, zamítla jsem ztrácet čas skrýváním se na obrovské půdě a vsadila na protiakci. Zatímco zvuky v přízemí sílily, začala jsem dělat vlastní hluk: dupot po chodbě, posouvání stativu, zběsilé cvakání závěrky (Bůhví, kdy mě odsud někdo vyhodí?). Korunu tomu nasadilo, když mi stativ s ozvěnou, jakou umí jen mohutná stropní klenba, spadl na zem. Po tom se už žádný „cizí“ zvuk neozval a zbytek focení proběhl v klidu, pouze při odchodu jsme na pozemku potkali pána s velkým černým psem. Bylo by pošetilé se domnívat, že místní o nás nevěděli. A pokud jsme tam nevyplašili nějakého dalšího urbexera, možná se předtím na nás někdo (pán se psem?) šel kouknout, ale pak to vzdal. Variantu, že by nám v přízemí za bílého dne štrádloval duch, jsem zamítla. I když možné je všechno. Objekt svého času sloužil i jako lazaret pro vážně nemocné i lidi s psychickými poruchami a své mrtvé jistě nasbíral.

Vybavení z první poloviny minulého století bylo na vysoké úrovni. Teplá a studená voda z kohoutků a ústřední topení samozřejmostí, byl tu také výtah na vodní pohon. Na jedné z vitráží se zachoval náboženský motiv z dob, kdy tu o invalidy a nemocné pečovaly milosrdné sestry. Po druhé světové tu pak sídlil státní podnik.  Dnes je objekt v soukromém vlastnictví, jeho současný majitel má sídlo v zahraničí a o rekonstrukci nejeví zájem. Skleněné tabulky v impozantní oknech praskají a vnitřní zdivo požírají plísně.