Též „Vila L“ nebo „Vila se zamčeným pokojem“. Krásný český urbex nacházející se v centru města.

Spojuje v sobě prvky modernismu a secese. Těsně před první světovou ji nechal postavit Johanes Lustig pro svou milenku slečnu Žanetu, která tu provozovala penzion „Kaiserin Elisabeth“. Lustig sám měl zajímavý osud. Napsal okultní knihu „Warum ist Blut rot?“ (pravda o lidském jsoucnu se má ukrývat v tělních tekutinách jak krev, moč atd…)  a v roce 1938 se spolu s Janem  Keferem podílel na utajené operaci v brdských lesích, jejímž cílem bylo pomocí magického rituálu zaútočit na astrál Adolfa Hitlera.

Však kdo si hraje s černou magií, hraje si s ohněm. A kletba se vrátí jako kuře na hřad.

Lustig sice nezemřel v koncentráku jako Kefer, ale za protektorátu byli v jeho krásné vile ubytování nacističtí důstojníci, on sám se musel skrývat před gestapem a po roce 1948 utekl do Mexika, kde jeho stopa chladne. Žaneta, tou dobou už paní, po válce ještě nějakou dobu vedla penzion (přejmenováno na Rudá Alžběta – po jediné dceři korunního prince Rudolfa, která byla politicky orientovaná hodně doleva; patrně Lustigův vtípek). Po smrti paní Žanety penzion spravovaly její dcery.

V 70. letech jste se tu mohli ubytovat a na zdech dodnes visí portréty prezidenta Ludvíka Svobody. Na letitost vily poukazuje novinový plakát s habsburskou rodinou s císařovnou „Sissy“ a císařem Francem Josefem v čele – Lustig byl monarchista. Ostatně, portrét Johanese Lustiga najdete v jednom z pokojů, který obýval, když chodíval navštěvovat slečnu Žanetu. Občas bývá zamčený, což je novodobá záhada okolo Lustigovy vily. V době mé návštěvy ale bylo odemčeno. Kromě Lustigova portrétu je v pokoji také kufr, který měl svého majitele doprovázet do Nového světa. Po nábytku se také porůznu přesouvá jistá sklenice s nažloutlou tekutinou. Netroufnu si napsat, oč se jedná, ač mě cosi napadá (pravda o lidském jsoucnu se ukrývá v tělních tekutinách…).

Čas se tu zastavil někdy koncem 70. let. Tehdy dědicové o vilu ztratili zájem. Postupně mizely věci, zůstalo jen pár bezcenných předmětů a těžký dobový nábytek.

Součástí vilky je také roztomilý sklípek.

(Mimořádně krásný příběh, že? Jediným kazem na jeho kráse je, že byl poprvé publikován prvního dubna, tj. na apríla 😀 )