Náhodné nálezy. Pokud už se dá dostat dovnitř, není tam víc než holé zdi. O to větší radost člověk má, když najde „něco“. A že toto „něco“ stálo za to! I když, původně, nás zajímala hlavně ta fabrika. Industriální monstrum uprostřed zeleně, pomrkávající na nás zpoza omšelého plotu. Přelézt nebo nepřelézt bránu? A co ta díra v plotě o kus dál? Kdepak, to je určitě past. Támhle podél trati je vyšlapaná pěšinka… Jdeme po ní a další dírou v chatrném plotě se dostáváme do objektu. Všude kolem visí výstražné cedule, že areál je střežen kamerovým systémem. My ale máme opačnou informaci. Instalace takových cedulí vyjde na pár korun, leč kdo ví… Cedule vypadají staré maximálně pár měsíců.

Fabrika vznikla v 80. letech 19. století, ale velké tovární haly jsou jistě novějšího data. K naší smůle jsou ale úplně prázdné. Jedná se o statní podnik, který v posledních letech neměl ani sto zaměstnanců, nakonec se dostal do insolvence a v roce 2013 ukončil svůj provoz.

Je jisté, že kulturní dům (to je oficiální označení objektu) „Chocolate House“ (a tohle je zas mé označení) byl součástí celého areálu. Jeho pravý účel se mi však nepodařilo odhalit. Zbylo tu několik prázdných pokojů s koupelnou, společenská hala, tabule, promítačka a velký filmový sál.

Možná prázdninová ubytovna/škola v přírodě pro děti zaměstnanců?
Pak ale nechápu, co tu dělají pozůstatky laboratorního vybavení včetně plynové masky. Nebo to sem nějaký šikula natahal z blízké fabriky? Nesmysl. V přízemí jsem našla i jedny pancéřové dveře. Budova, která pamatuje císaře, republiku i Třetí říši, měla zřejmě vícero využití…

Nedávno tu ale byla zahájena rekonstrukce. Dělníci si udělali svůj štáb ve filmovém sále. Nezdá se, že by tu ležel materiál dlouho. Kde ale jsou ti dělníci? Jsme tu o všední den, není důvod nepracovat. Procházíme celý areál, zpátky vycházíme dírou v plotě, kterou jsem se z počátku zdráhali projít, a nepotkáváme živou duši.
Pouze u cesty stojí velká obytná budova. Je prázdná, vstupujeme dovnitř. Je tam to, co obvykle. Nic. Jedinou zajímavou částí rozsáhlého areálu tak zůstává bývalý kulturní dům/ubytovna/laboratorní zařízení, jehož dřevěné obložení připomíná tabulky čokolády…